Biyogaz

Super User

Super User

Pazartesi, 25 Ocak 2021 09:12

PowerCompact

PowerCompact sistemi, 100 kW ila 250 kW güç çıkışına sahip ekonomik, tek aşamalı bir biyogaz tesisidir. PowerCompact sistemi, özellikle süt çiftlikleri için geliştirilmiştir ve % 100 sıvı gübre ile çalışabilir. Tasarım, üzerinde çift membranlı gaz depolama tesisi bulunan betonarme bir tanka dayanmaktadır.

Tesisin kompakt tasarımı sayesinde, tank, istenen çıktıya ve hammaddenin türüne ve miktarına göre gereken boyuta basitçe ölçeklendirilebilir. PowerCompact sistemi, kompakt tasarımının yanı sıra kullanım ve servis kolaylığı ile de dikkat çekiyor. Tesis tasarımı ve boyutları, referans tesislerimizde değerini kanıtlamıştır. Kolay erişilebilirliği ve harici motorları nedeniyle, ana karıştırıcılara bakım yapmak çok basit bir işlemdir.

Tesis tam otomatiktir ve dokunmatik ekrandan erişilen kullanıcı dostu bir işletim sistemi ile kontrol edilir. Biyogaz prosesi için en büyük öneme sahip ölçümler ve parametreler günlüğe kaydedilir ve tesis proseslerinin kaydedilmesine ve sürekli olarak izlenmesine izin verir.

Cumartesi, 23 Ocak 2021 14:25

PowerRing

PowerRing Biyogaz Tesisi konsepti tek bir yapıda 5.0 MWa kadar üretim kapasitesine izin verir.

PowerRing iç içe geçmiş iki digesterdan oluşur.

– Ana digester (dış halka)
– İkincil digester (iç halka)

PowerRing;
– modüler kompakt tasarım
– minimum ısı kaybı
– ideal karıştırıcı pozisyonu
– düşük enerji (iç) tüketim
– optimum karıştırma – tüm digester içeriklerinin optimum şekilde karıştırılması (eşit ve optimum homojenizasyon)
– sedimentasyon tabakasının oluşumuna karşı koruma
– işletme için mükemmel garantilerle en kaliteli ekipman ve bileşenleri içerir.

PowerRing Biyogaz Tesisinin Avantajları

PowerRing sistemi, farklı besleme hammaddelerin kullanılabilmesini sağlar. Parçalanması zor olan hammaddeler bile ön işlem yapılmadan kullanılabilir ve kolayca işlenebilir. Özel geliştirilmiş yem konsepti ve seçici alt tabaka yönetimi sayesinde, yüksek verimli çürütücüler sayesinde düşük enerji içerikli besleme stoğu bile kullanılabilir. Sonuç olarak, PowerRing, ek yatırım gerekmeksizin geniş bir aralıkta ham madde kullanımı için mükemmel bir şekilde uygundur.

Yüksek derecede bozunma:

Bu büyük bir sindirim hacminden dolayı başarılabilir. Ayrıca, PowerRing‘in çok yüksek organik hacimsel yükleme ile çalışabilir, bu yüzden her şey düzgün bir şekilde sindirilecektir. Bununla birlikte, ikincil sindirici, biyolojik aktivasyonunun optimal bozulma koşullarından ötürü daha düşük substrat maliyetlerine yol açmaktadır.

Düşük enerji tüketimi:

PowerRing tasarımında karıştırma sistemi ve digester geometrisi mükemmel şekilde eşleştirilir, böylece karıştırma kanalı olarak tasarlanan birincil digesterde enerji tüketimi optimize edilebilir. Isı kayıpları termal olarak yalıtılmış sindirim sistemi kapağı nedeniyle minimize edilebilir. Tesis, kıtasal iklim koşullarında, çok soğuk kışlarda kullanım için mükemmel şekilde uygundur. Kojenerasyon tarafından üretilen ısı bu nedenle başka amaçlar için kullanılabilir.

PowerRing Karıştırma Teknolojisi

Tüm digester içeriklerinin optimum homojenizasyonu – bir sediman veya yüzme tabakasının oluşumuna karşı koruma sağlanması.

Hammadde ajitasyonu, optimal birincil hidrodinamik akışlara bağlı olarak, düşük güç tüketimi ile tüm birincil sindirim alanı üzerinde yatay ve dikey yönlerde gerçekleşir.

Karıştırıcıların onarılması gerektiğinde, PowerRing fermenteri boşaltmadan gerçekleştirilebilir, bu da bir biyogaz tesisi için oldukça önemlidir, zira boşaltma çok fazla zaman alır ve substratların, biyogaz ve para kaybına yol açar.

Besleme Sistemi

Sıvı Hammaddeler:

Sıvı besleme, Merkezi Pompa İstasyonu (CPS – Central Pumping Station) üzerinden PowerRing içine kabul tankından pompalanır. Kabul tankında dalgıç karıştırıcılar, besleme stoğunun en uygun homojenizasyonunu sağlamak için yerleştirilmiştir. Merkezi pompa istasyonu, hammaddeyi birincil digestera veya doğrudan ikinci digester içine pompalama seçeneği sunar.

Katı Hammaddeler:

Hammadde, otomatik besleme sistemine bir yükleyici ile taşınır. Günde bir kez, substratlar besleme sistemine beslenecek ve daha sonra nakil vidalı konveyör yoluyla digestere aktarılacaktır. Ağırlık ölçümü için özel bir tartım sistemine sahip olan sistem, gün boyunca ne kadar hammadde besleneceği konusunda tam bir talimat / denetime izin verir. Bu biyogaz üretimini optimize etmek için önemlidir.

Kontrol ve Görselleştirme Sistemi

PowerRing Biyogaz Tesisi, ekipman ve agregaların kontrolü için gelişmiş bir işletim sistemi içermektedir. Bu, kullanıcının verileri analiz etmesine ve süreç parametrelerini grafiksel bir şekilde sahada veya uzaktan görüntülemesini sağlar.

Gelişmiş işletim sistemi, verilerin kaydedilmesine, izlenmesine, perspektiflerin ve protokollerin oluşturulmasına olanak tanır.

Operatör, her zaman birimler üzerinde kontrol sahibidir ve gerekli tüm bilgileri görüntüleyebilmektedir. Elektrik ve ısı üretimi, hammadde tüketimi, gaz tüketimi ve kendi tüketimi ile ilgili veriler, kontrol sistemi tarafından otomatik olarak kaydedilir ve kullanıcıların aylık veya yıllık bir rapor hazırlamasına izin verir.

Gelişmiş kontrol sistemi internete bağlı ve uzaktan çalıştırılabilir. Mobil işletim ve kontrol sağlayan bir akıllı telefon uygulaması olarak da mevcuttur.

Pazartesi, 18 Ocak 2021 23:32

3.12MW Akyurt BES

Turkuaz Enerji Şirketler Grubu'na bağlı Onat Enerji'ye ait 3.12 MW Biyogaz Tesisi 

Pazartesi, 18 Ocak 2021 23:32

5 MW Anka BES (Kırşehir)

Morevim çatısı altında yer alan Mor Enerji'ye ait 5MW Anka Biyogaz 

Biyogaz tesislerinin verimli bir şekilde işletilebilmesi beslenecek biyokütlenin uygun şartlarda hazır olan fermantasyon prosesinde, tolere edilebilecek oranda beslenmesine bağlıdır. Uzun süreli istatistiki olarak toplanan fermentasyon oranı bilgisi bu bağlamda büyük önem arz eder.

Biyogaz tesislerinin fermentasyonun ve mikrobiyoloji sağlığının izlenmesi için kullanılacak tüm teknikler arasında hiçbiri FOS/TAC testinden daha fazla kabul görmemiştir.

Pazartesi, 18 Ocak 2021 23:32

Biyogaz Üretiminde Parametreler

ÇEVRE KOŞULLARI

Çevre koşullarının tarif edilmesinde yaş fermantasyon ile katı fermantasyon (kuru fermantasyon olarak da anılır) arasında ayırım yapılması gerekir, çünkü her iki işlem arasında özellikle su miktarı, besin maddesi içeriği ve materyal transferi bakımından farklılıklar vardır. Pratikteki baskın uygulama nedeniyle burada sadece yaş fermantasyon konusu ele alınacaktır.

Pazartesi, 18 Ocak 2021 23:32

Biyogaz nedir?

Biyogazın oluşumu

İsminden de anlaşılacağı üzere, “biyo”gaz biyolojik bir prosesle oluşmaktadır. Oksijensiz bırakılmak (anaerob olarak adlandırılır) suretiyle organik kütleden biyogaz adı verilen bir gaz karışımı ortaya çıkar. Doğada yaygın olarak görülen bu proses örneğin bataklıklarda, deniz tabanlarında, sıvı gübre çukurlarında ve geviş getiren hayvanların işkembelerinde de gerçekleşir. Bunun yanı sıra belirli miktarlarda enerji (ısı) ve yeni biyokütle oluşur.

Enerlinc Enerji

Fatih Sultan Mehmet Cd.
46/A Pursaklar,  Ankara
06145 Türkiye

İletişime Geçin.

0 (850) 840 02 46
info@enerlinc.com.tr

Telif Hakkı © 2021 Enerlinc Enerji. Tüm Hakları Saklıdır.